Du er her: Science Museerne Om Science Museerne Medarbejdere

Medarbejdere ved Science Museerne

Administration

Anne Møller Kielgast 
Kontorelev
Tlf. 9350 8004
E-mail: amk@sm.au.dk


Bent Lorenzen
Direktør
Tlf. 8715 2258
E-mail: bent.lorenzen@au.dk


Bente Thousgaard
Administrativ leder
Tlf. 8715 5425 / 2778 2858
E-mailbente.thousgaard@sm.au.dk


Bettina Bøje
Sekretær for booking
Tlf. 3060 4414
E-mail: bettina.boje@sm.au.dk


Mette Dybdahl
Frivillig
Tlf. 8715 5428
E-mail: mette.dybdahl@sm.au.dk

Butik og Information

Anja Nymand Alm
Cater, Botanisk Have
Tlf. 2374 5379
E-mail: anja.alm@sm.au.dk


Bent Østergaard Lauridsen
Frontpersonale, Steno Museet
Tlf. 8715 5415
E-mail: sibl@sm.au.dk


Kristian Frost
Frontpersonale, Steno Museet
Tlf. 8715 5415 / 2323 1080
E-mail: kristian.frost@sm.au.dk


Lajla Hauge Hansen
Daglig leder af cafeen, Botanisk Have
Tlf. 2134 0025
E-mail: lajla.h.hansen@sm.au.dk


Mette Skjøde Jensen
Cater, Botanisk Have
Tlf. 2374 5146 
E-mail: msj@sm.au.dk

Design og Marketing

Susanne Sindberg Kirkfeldt
Fagleder for design og marketing
Tlf. 8715 5431 / 2033 2002
E-mail: susanne.kirkfeldt@sm.au.dk


Trine Bjerre Mikkelsen
Kommunikationskonsulent
Tlf. 8715 5431 / 9350 8248
E-mail:
tbm@sm.au.dk

Formidling

Aase Roland Jacobsen
Planetarieinspektør
Tlf. 8715 5419 / 9350 8031
E-mail: aase.jacobsen@sm.au.dk


Kamma Lauridsen
Medarbejder i Formidlingen, Science Museerne
Tlf. 5177 8770
E-mail: kl@sm.au.dk


Line Jørgensen Stald
Fagleder for Formidlingen, Science Museerne
Tlf. 6020 2697
E-mail: line.stald@sm.au.dk

Formidlere


Andreas Kjær Dideriksen
Formidler - Steno Museet


Anne Sofie Pedersen
Formidler - Steno Museet


Ann-Sofie Dam
Formidler - Væksthusene


Caroline Vestergaard Mikkelsen
Formidler - Væksthusene


Christiane Lyngberg-Larsen
Formidler - Steno Museet


Elisabeth Breddam Slæggerup
Formidler - Væksthusene


Emil David Bjerre Jørgensen
Formidler - Væksthusene


Gunhild Rolighed Thorsen
Formidler


Laura Balslev
Formidler - Væksthusene


Lærke Lyhne
Formidler - Steno Museet


Marcus Lee Naldal
Formidler - Steno Museet


Martina Pösnecker
Formidler - Væksthuset


Mathias Overgaard Jacobsen
Formidler - Steno Museet


Michael Straarup Nielsen
Formidler - Væksthuset


Mikkel Meng Mortensen
Formidler - Steno Museet


Nicholas Emborg Jannsen
Formidler - Steno Museet/Observatoriet


Oscar Wrisberg Kristensen
Formidler - Væksthusene


Rune S. V. Jensen
Formidler - Steno Museet


Sara Seidelin Majidi
Formidler - Steno Museet


Signe Bjørn
Formidler - Steno Museet


Simon Niels Esbjerg
Formidler - Steno Museet


Stine Juul Eriksen
Formidler - Væksthuset

Teknik og bevaring

Birgitte Bergmann
Biolog, Herbariet
Tlf. 8715 6523
E-mail: birgitte.bergmann@sm.au.dk


Finn Borchsenius
Fagleder for Herbariet og Botanisk Have
Tlf. 2381 5322
E-mail: finn.borchsenius@sm.au.dk


Hanne Nørager Haumann
Assistent, Herbariet
Tlf. 8715 6519
E-mail: hanne.haumann@sm.au.dk


Jenny Husted
Registrator
Tlf. 9350 8483
E-mail: jenny.husted@sm.au.dk

­­


Mary Marie Kromann
Museumsmedarbejder
Tlf. 8715 5415
E-mail: simaka@sm.au.dk


Niels Dynæs Hansen
Værkstedsteknikker, Science Museerne
Tlf. 8715 5418 / 2381 5969
E-mail: nielsd@sm.au.dk

Gartnere

Birthe Annamann
Gartner, Botanisk Have og Steno Museet
Tlf.: 9350 8214
E-mail: birthe.annamann@sm.au.dk


Bjørn Bjerre Lang
Gartner, Botanisk Have
Tlf. 9350 8339
E-mail: bbl@sm.au.dk


Helle Brandt
Gartner, Botanisk Have
Tlf. 2962 8980
E-mail: biohb@sm.au.dk


Jacob Justesen
Gartner, Botanisk Have
Tlf. 3060 4211
E-mail: jjust@sm.au.dk


Jan Rasmussen
Gartner, Botanisk Have
Tlf. 6020 2636
E-mail: jan.rasmussen@sm.au.dk

­­


Marie-Louise Bengtsson
Gartnerelev, Botanisk Have
E-mail: mlab@sm.au.dk


Rene Kim Damsgaard Hansen
Gartner, Botanisk Have
Tlf. 6094 4461
E-mail: rene.hansen@sm.au.dk

Udstillinger

Finn Borchsenius
Fagleder for Herbariet og Botanisk Have
Tlf. 2381 5322 
E-mail: finn.borchsenius@sm.au.dk


Hans Buhl
Fagleder og inspektør for videnskabshistorie
Tlf. 8715 5434 / 2030 0941
E-mail: hans.buhl@sm.au.dk


Morten Arnika Skydsgaard
Fagleder og inspektør for medicinhistorie
Tlf. 8715 5432 / 2162 0511
E-mail: skyd@sm.au.dk

Henvendelse om denne sides indhold: 
Revideret 10.02.2017