Medarbejdere ved Science Museerne

Administration

Bent Lorenzen
Direktør
Tlf. 2899 2217
E-mail: bent.lorenzen@au.dk


Bente Thousgaard
Administrativ leder
Tlf. 8715 5425 / 2778 2858
E-mailbente.thousgaard@sm.au.dk


Bettina Bøje
Sekretær for booking
Tlf. 3060 4414
E-mail: bettina.boje@sm.au.dk


Anne Møller Kielgast 
Kontorassistent
Tlf. 9350 8004
E-mail: amk@sm.au.dk


Rikke Mie Rahbek
Kontorelev
Tlf. 9352 1176
E-mail: rikke.rahbek@sm.au.dk


Mette Dybdahl
Frivillig
Tlf. 8715 5428
E-mail: mette.dybdahl@sm.au.dk


Butik og Information

Anja Nymand Alm
Cater, Botanisk Have
Tlf. 2374 5379
E-mail: anja.alm@sm.au.dk


Jane Møller
Frontpersonale, Steno Museet
Tlf. 8715 5415 / 9350 8936
E-mail: janemoeller@sm.au.dk


Kristian Frost
Frontpersonale, Steno Museet
Tlf. 8715 5415 / 2323 1080
E-mail: kristian.frost@sm.au.dk


Lajla Hauge Hansen
Daglig leder af cafeen, Botanisk Have
Tlf. 2134 0025
E-mail: lajla.h.hansen@sm.au.dk


Mette Skjøde Jensen
Cater, Botanisk Have
Tlf. 2374 5146 
E-mail: msj@sm.au.dk


Design og Marketing

Susanne Sindberg Kirkfeldt
Fagleder for design og marketing
Tlf. 8715 5431 / 2033 2002
E-mail: susanne.kirkfeldt@sm.au.dk


Trine Bjerre Mikkelsen
Kommunikationskonsulent
Tlf. 8715 5431 / 9350 8248
E-mail:
tbm@sm.au.dk


Formidling

Aase Roland Jacobsen
Planetarieinspektør
Tlf. 8715 5419 / 9350 8031
E-mail: aase.jacobsen@sm.au.dk


Kamma Lauridsen
Medarbejder i Formidlingen, Science Museerne
Tlf. 5177 8770
E-mail: kl@sm.au.dk


Linda Greve
Formidlingschef, Science Museerne
Tlf. 2232 9375
E-mail: greve@sm.au.dk 


Signe Eiserhardt
Akademisk medarbejder
Tlf. 9352 1861
E-mail: ske@sm.au.dk



Teknik og bevaring

Anne Murmann
Frivillig, Steno Museet
E-mail: annemur@sm.au.dk 


Astrid Charlotte Koch Svennesen
Assistent, Herbariet
E-mail: astrid.svennesen@sm.au.dk


Birgitte Bergmann
Biolog, Herbariet
Tlf. 2244 7476
E-mail: birgitte.bergmann@sm.au.dk


Cecilie Sonne Lindberg
Studentermedhjælper, Steno Museet
E-mail: celi@sm.au.dk 


Finn Borchsenius
Fagleder for Herbariet og Botanisk Have
Tlf. 2381 5322
E-mail: finn.borchsenius@sm.au.dk


Hanne Nørager Haumann
Assistent, Herbariet
Tlf. 8715 6519
E-mail: hanne.haumann@sm.au.dk


Jette Müermann
Frivillig, Herbariet
E-mail: jette.muermann@sm.au.dk


Mary Marie Kromann
Museumsmedarbejder
Tlf. 8715 5415
E-mail: simaka@sm.au.dk


Niels Dynæs Hansen
Værkstedsteknikker, Science Museerne
Tlf. 8715 5418 / 2381 5969
E-mail: nielsd@sm.au.dk



Gartnere

Birthe Annamann
Gartner, Botanisk Have og Steno Museet
Tlf.: 9350 8214
E-mail: birthe.annamann@sm.au.dk


Bjørn Bjerre Lang
Gartner, Botanisk Have
Tlf. 9350 8339
E-mail: bbl@sm.au.dk


Christina Saengbut Jensen
Gartnerelev, Botanisk Have
E-mail: csj@sm.au.dk 


Helle Brandt
Gartner, Botanisk Have
Tlf. 2962 8980
E-mail: biohb@sm.au.dk


Jacob Justesen
Gartner, Botanisk Have
Tlf. 3060 4211
E-mail: jjust@sm.au.dk


Rene Kim Damsgaard Hansen
Gartner, Botanisk Have
Tlf. 6094 4461
E-mail: rene.hansen@sm.au.dk


Udstillinger

Hans Buhl
Fagleder og inspektør for videnskabshistorie
Tlf. 8715 5434 / 2030 0941
E-mail: hans.buhl@sm.au.dk


Morten Arnika Skydsgaard
Fagleder og inspektør for medicinhistorie
Tlf. 8715 5432 / 2162 0511
E-mail: skyd@sm.au.dk