Offentlige foredrag i Naturvidenskab – og NatCafe på Steno Museet

Efterårets Offentlige foredrag i Naturvidenskab har skudt sæsonen igang – og som altid kan du forlænge aftenen med et besøg på Aarhus’ hyggeligste NatCafe på Steno Museet.

Offentlige foredrag i Naturvidenskab streames fra Søauditorierne, Aarhus Universitet og ud til 350 lokationer i Danmark, Færøerne og Sydslesvig. (Foto: Per Fløng)

Når foredraget i Søauditorierne slutter, åbner vi dørene kl. 21.00 på Steno Museet. Her kan du nyde et glas vin, en øl eller en kop kaffe i stemningsfulde omgivelser – og samtidig høre et kort oplæg fra en af Science Museernes ansatte.

Oplæggene tager afsæt i aftenens tema og giver  anderledes perspektiv på forskningen - ofte med udgangspunkt i Science Museernes samlinger.
Som gæst får du desuden gratis adgang til vores udstillinger resten af aftenen.

Tilbuddet gælder alle foredragsgæster ved Offentlige Foredrag i Naturvidenskab samt ansatte og studerende ved Aarhus Universitet.

📅 Tirsdag 7. oktober
Havets kollaps og vejen tilbage ved havmiljøforsker Stiig Markager
Se mere:  ofn.au.dk
👉 NatCafe på Steno Museet: Museumsinspektør Hans Buhl

📅 Tirsdag 21. oktober
Forædlingen af mennesket – før og nu ved zoofysiolog Tobias Wang
Se mere: ofn.au.dk
👉 NatCafe på Steno Museet: Formidlingsmedarbejder Mette Bonnema

📅 Tirsdag 28. oktober
DNA og fossiler udvider vores stamtræ ved Mikkel Heide Schierup og Felix Riede
Se mere: ofn.au.dk
👉 NatCafe på Steno Museet: Formidlingsmedarbejder Charlotte Trolle

📅 Tirsdag 11. november
Kan vi finde liv udenfor Jorden? ved Liv Hornekær og Kai Finster
Se mere: ofn.au.dk
👉 NatCafe: Museumsinspektør Ole Eggers Bjælde

📅 Tirsdag 18. november
Kunstig intelligens: fra IT til samfund ved Kasper Green Larsen og Andreas Roepstorff
Se mere: ofn.au.dk
👉 NatCafe: Museumsinspektør Hans Buhl

Læs mere om foredragene og se alle de lokationer, det livestreames til 👉 https://ofn.au.dk/sted/23-09d

Praktisk
NatCafeen åbner kl. 21.00
Oplægget starter ca. 21.20, når alle er kommet på plads
Der er salg af vin, øl, kaffe og snacks i caféen

Foredragene arrangeres af Aarhus Universitet i samarbejde med flere hundrede lokationer landet over. Foredragsserien støttes af Carlsbergfondet og er sammen med bl.a. Steno Museet en del af Science Museerne ved Aarhus Universitet.