Oplev ægte julestemning i Væksthusene
Skru op for julehyggen og tag hen, hvor vaniljen gror. Kom i ægte julestemning i Væksthusene
I Væksthusene kan du komme i ægte julestemning.
Julen nærmer sig, og inde i Væksthusene er der tropisk, grønt og varmt. Her kan du opleve julens planter fra fjerne egne og få skruet max op for julestemningen.
En ægte dansk jul smager af risengrød med kanel, gløgg og lækre julegodter med ingefær, kakao, kardemomme og vanilje. Men bag de velkendte juledufte og smagsoplevelser gemmer sig en rejse verden rundt. Kanelen stammer fx fra Sri Lanka, vaniljen fra Mexico, vinen er fra Mellemøsten, nelliker fra Indonesien og ingefær fra Sydøstasien. Julen føles dansk, men den er i virkeligheden global.
I Væksthusene kan man høre spændende historier om julens planter til rundvisninger om julens planter (udsolgt) og gå på jule-skattejagt blandt eksotiske planter i Væksthusene.
I Væksthusenes normale åbningstid er der som altid gratis adgang til at opleve klimazoner og eksotiske planter. Fra 18. november 2025 kan hele familien også tage på en hyggelig jule-skattejagt med væksthusnissen. Undervejs får deltagerne små fortællinger om julens planter og traditioner, der gemmer sig i alt fra krydderier og frugter til de klassiske juleplanter.
Hver weekend op til jul kan man desuden møde en af Væksthusenes formidlere, der står klar til at fortælle mere om julens planter og de mange spændende historier, de rummer – fra vanilje og kanel til julestjernen og juletræet.
Bliver man sulten undervejs, er Væksthusenes Café åben fra kl. 10 alle dage.
UDSOLGT: Tag på rundvisning om Julens planter
Vær med, når en af formidlerne fortæller spændende juleplantehistorier på en anderledes rundtur i husene, hvor I bliver budt på smagsprøver fra hele verden. Den danske jul er nemlig ikke så dansk, som vi går og tror. Mange af ingredienserne til en klassisk jul kommer fra de fjerneste egne af verden.
Rundvisningerne foregår efter lukketid, så deltagere får Væksthusene helt for sig selv. Nyd roen og mærk julefreden sænke sig, mens du bliver varmet godt igennem.
Dørene åbner 15 minutter før rundvisningens start. Billetter skal bestilles senest dagen før.
Tid og sted
Hver tirsdag og onsdag i perioden fra 18. november-17. december kl. 16.30 og 18.30.
Rundvisningerne tager cirka 1 time.
Deltagerantal
Der er plads til max. 20 personer på hver rundvisning.
Pris
95 kr. + billetgebyr. Prisen er inkl. smagsprøver.
Billetter skal bestilles senest dagen før den dato, du ønsker at deltage i en julerundvisning. Købte billetter refunderes ikke.